Senica

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Sjenica)
Shko te: navigacion, kërko
Senica
Emblema Vendndodhja
Qendra e qytetit
Statistika
Popullsia
-dendësia
13.161 banorë
? banorë/km²
Sipërfaqja ? km²
Administrata
Shteti Serbia
Qarku Zllatibori
Adresa e kuvendit ?
Kodi postal 36310
Prefiksi telefonik 020
Faqe zyrtare ?
Politika
Kryetar
Partia udhëheqëse
--

Senicë (serbisht: Сјеница/Sjenica) është vendbanim në Rrafshnaltën e Peshterit, në verilindje të Sanxhakut të Pazarit të Ri.

Etimologjia[redakto | redakto tekstin burimor]

Senica shtrihet në rrafshnaltë e Peshterit. Sipas etimologjisë popullore, si një vendbanim i një treve shumë të pasur me bar, i cili kositet tre herë në vit, dhe thahet e shndërrohet në sanë, për t'i ushqyer bagëtitë gjatë stinës së gjatë të dimrit. Ndërsa në etimologjinë serbe nga sěnь‘senka’-ka kuptimin e hijës .[1]

Statistikat[redakto | redakto tekstin burimor]

Ndryshimi I popullsisë gjat shek XIX

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Teritori i komunës së Senicës ka një sipërfaqe prej 1059 km2 në një lartësi mbidetare prej 1000-1030 m. Shtrihet në fushëgropën e Sjenicës në anën e djathtë të lumit Uvac dhe paraqet qendrën blegtorale të Peshterit.

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Sipas regjistrimit të fundit komuna e Sjenicës ka pasur 35 000 banorë në 101 lokalitete. Boshnjakët përbëjnë 84.9% e popullsisë.

viti nr. I popullsisë Grafiku
1948 3805 Lëvizje e popu. së Sjenicës.png
1953 4478
1961 5124
1971 8552
1981 11136
1991 14445
2002 13161

External links[redakto | redakto tekstin burimor]

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ http://botasot.info/opinione/320813/emertimet-gjeografike-apo-toponimet-ne-sanxhak/