Skocia e Re

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Skocia e Re (kthjellim).
Skocia e Re
(Anglisht) Nova Scotia
(Frëngjisht) Nouvelle-Écosse
Stampa:Gd Alba Nuadh
—  provincë  
Motoja (Latinisht) Munit haec et altera vincit
stema_figura Flag of Nova Scotia.svg
Flamuri
Administrimi
Shteti Flag of Canada.svg Kanadaja
Kryeqëndra Halifax
Gjuha zyrtare Anglisht, Frëngjisht, Galiko kanadeze
Guvernatori Mayann Francis zgjedhur më 7 shtator 2006
Statistika dhe Territori
Koordinatat Koordinatat:44°51′15.99″ Veri 63°11′57″ Perëndim 44.854444, -63.19916744°51′15.99″ Veri 63°11′57″ Perëndim 44.854444, -63.199167
Sipërfaqja 55.283 km2
Popullsia 939.531 banorë 2009Canada's population estimates: Table 2 Quarterly demographic estimates. Statistics Canada. Vizituar në 27 mars.
Dendësia 16,99 banorë/km2
Informacione të tjera
Themelimi 1 korrik 1867
Zona Kohore UTC-4
Kodi Postar B (prefiksi)
NS (kodi)
www.gov.ns.ca/

Skocia e Re është një provincëKanada. Provinca ka një sipërfaqe 55283 km² dhe popullsi 939531 banorë[1] dhe është themeluar më 1 korrik 1867. Halifax është kryeqëndra e provincës.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

Projekte të tjera[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Stampa:Ndarja administrative në