Sulmuesi (futboll)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Sulmuesi (që mban fanelën e kuqe) kalon mbrojtjen (në fanela të bardha) dhe është në pozicion që të gjuajë në gol. Portieri do të mundohet që të mos lejojë që topi të hyjë në rrijetë.

Sulmuesit janë lojtarë në klub futbolli në rresht më afër golit të oponentit, të cilët për detyrë e kanë që të shënojnë gola. Ky pozicion në dallim me mesfushorët dhe mbrojtësit ju mundëson që të shënojnë më shumë gola se sa lojtarëve e tjerë, mbi të gjitha, sulmuesit shpesh janë lojtarët më të famshëm dhe më të paguar në klubet e tyre.