Tripolica

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Tripolicë, (Greqisht: Τρίπολη; katharevusa: Τρίπολις; përbashkët: Τριπολιτσά, nga Tripolitsa dhe Italisht: Tripolizza) është një qytet në Greqi, qendra e Peloponezit, dhe si kryeqytet më e madhe e Arkadisë. Ajo është e vendosur në afërsi të rrënojat e qyteteve antike Tegea dhe Mantinea. Popullsia e Tripolicës është rreth 25.000 banorë.