Veliko Tărnovo (rajon)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Koordinatat:43°19′ Veri 25°33′ Lindje 43.316667° Veri 25.55° Lindje

Veliko Tărnovo
Bullgarisht | Област Велико Търново
——   Rajon   ——
Vendndodhja e rajonit në Bullgari
Vendndodhja e rajonit në Bullgari
Shteti: Flag of Bulgaria.svg Bullgaria
Kryeqëndra: Veliko Tărnovo
Komuna: 10
Guvernanti: Penço Pençev
Sipërfaqja: 4662 km2
Popullsia: 258,494 banorë
Dendësia: 55.4 banorë/km2
Zona kohore: UTC+2
Targa: BT
Faqja Zyrtare: vt.government.bg

Veliko Tarnovo (bullgarisht: Област Велико Търново) është një provincë në qendër të pjesës veriore të Bullgarisë. Kryeqëndra e saj, Veliko Tarnovo ka rëndësi historike pasi ka qënë e njohur si kryeqyteti i Bullgarisë mesjetare. Provinca është e ndarë në 10 komuna me një popullsi të përgjithshme prej 275.395 banorësh (në dhjetor 2009). [1][2][3]

Qytete të tjera të rëndësishme në provincë janë Gorna Oryahovitsa, që ndodhet 10 km larg Veliko Tarnovo, Svishtov, i vendosur buzë lumit Danub dhe i njohur për Akademinë e Ekonomisë Tsenov si dhe Suhindol, qyteti i Lovicos - një markë e njohur ndërkombëtarisht për verërat dhe pije alkoolike cilësore. Një tjetër vend për tu përmëndur është fshati Arbanasi, i ndodhur mes Veliko Tarnovo dhe Gorna Oryahovitsa. Kombinimi i stilit të vjetër dhe arkitekturës moderne, si dhe kishave dhe manastireve të saj, paraqesin frymën e Bullgarisë. Pasuritë e patundshme jane ndër më të shtrenjtë në vend.

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Rajoni Veliko Tarnovo
Viti 1946 1956 1965 1975 1985 1992 2001 2005 2007 2009
Popullsia 352,179 344,078 339,473 349,108 339,518 318,251 293,294 283,599 278,764 275,395
Burimet: National Statistical Institute,[1] „citypopulation.de“,[2] „pop-stat.mashke.org“,[3]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

[1]

  1. ^ a b (Anglisht) Bulgarian National Statistical Institute - Bulgarian provinces and municipalities in 2009
  2. ^ a b (Anglisht) „WorldCityPopulation“
  3. ^ a b „pop-stat.mashke.org“