4 Maj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Muajt
Janari Korriku
Shkurti Gushti
Marsi Shtatori
Prilli Tetori
Maji Nëntori
Qershori Dhjetori
Ditët historike
Prill · Maj · Qershor
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Ngjarje[redakto | redakto tekstin burimor]

  • 1912 - Italia pushton ishullin e Rodit
  • 1924 – Ne Paris filloje lojrat olimpike
  • 1932 - Ne Atlanta (Georgia)SHBA, gangesteri Al Capone fillon te vuaje denimin 15 vjet burg per evasione fiscale
  • 1979 - Margaret Thatcher behete gruaja e pare qe emerohet kryeministre e Mbreterise se Bashkuar.
  • 1990 - Lettonia fiton pavaresine.
  • 1994 – Kryeministri izraelit Yitzhak Rabin e udheheqesi I Autoriteteve palestineze OLP Yasser Arafat, firmosin nje mareveshje paqeje qe perfshin pavresine palestinese, dhe siguron veteqeverisje per Cisgiordania e Xherico.
  • 2010 - SHBA: Arrestohet një njeri për ndërlidhje me sulmin e pretenduar me automjet bombë në sheshin Tajms Skuer në Nju Jork..

Lindje[redakto | redakto tekstin burimor]

Vdekje[redakto | redakto tekstin burimor]

Festa dhe përvjetore[redakto | redakto tekstin burimor]

  • Dita botërore e smundjes së astmes
  • Dita botërore e zjarrfiksëve