Rigels Rajku (Noizy)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Altoparlanti)
Shko te: navigacion, kërko


Emri i vertetë Rigels Rajku. RAP-artisti shqiptar ne moshen 11 vjecare, në vitin 1997 Noizy së bashku me familjen e tij u largua nga Shqipëria për një jetë më të mirë ne Londër ( South east , Wooldwhich).

Rigels Rajku
Informacione
Pseudonim(e) Noizy
Lindja 27 Shtator 1986
Prejardhja Flag of Albania.svg Durrës, Shqipëri
Zhanri RAP/HIP HOP
Profesion(e) Këngëtar
Label OTR
Instrument(e) Vokal
Vite aktiv 2008
Webfaqja
www.rigelsrajku.com


Ne lagjen ku noizy u stabilizua kishte me shume lufte se ne Shqiperi... Ne ate kohe Wooldwhich njihej si nje nga lagjet ghetto me te rrezikshme ne Londer ku peshku me i madh e han me te voglin dhe ku fjala meshire nuk egzistonte per nje kohe shum te gjate. I frymezuar nga menyra e jeteses se perditshme ne te kaluaren e bene ate me sukses me shume uri ne karrierë & familje. 

Ka shumë stil më Ndryshe se cfarë është dëgjuar deri tani në historinë e RAP`it shqiptar. Noizy gjithashtu eshte kampion në ndeshje rruge "streetfight" ku ai është shpallur kampion i Londres me 15 ndeshje - 15 fitore, 

në myspace.com/noizyontherun keni mundesin ta shikoni disa prej tyre. Ne vitin 2008 Noizy lidhi një kontratë me "ZIG ZAG" records në të cilen u realizuan super hitet "O.T.R me zemer" , "Jena mbretër" & "Histori e gjatë" . 

Albumi i Parë i Noizy`t "PAK MË NDRYSHE" ka zgjatur gati 1 vit te plotë për tu realizuar në mënyrë shumë profesionale. Inçizuar dhe masterizuar nga inxhinieri anglez TOMMY ON THE MIX , Gillieron, GBMC dhe Noizy vetë.

Ne vitin 2010 doli në treg albumi me titull "Most Wanted MixTape". Ne Vitin 2010 Noizy mori pjes ne eventin Top Fest me kengen What's up dhe Fitoi "Çmimin e Internetit".Ndersa Living your Dream, do te sillte nje boom ne tregun shqiptar pas hiteve si : Ku Jan Shqiponjat (qe ka mbi 3 milione klikime) e shume te tjera. Mixtape i rradhes premton shume per fansat e Noizy-t, pasi ka ne te hite si : Na Jena OTR (mbi 8 milion klikime) Noku Vogel (mbi 6 milion klikime) e shume te tjera qe do publikohen ne javet ne vazhdim. Gunz up (Mbi 7 milion klikime), Ke ngju per mu (mbi 2 milion klikime). 

Reperi Noizy ka premtuar 1 album te ri qe titullohet "The Leader", i cili eshte ne vazhdim e siper prej te cilit jan nxjerr disa kenge si: "No Worries", "Blocka", "Hard", "Dit e nat", "Cunat thojn" etj . 

Reperi Noizy, qe ka pas vetes një karrierë si boksier “streefight” në Angli tashmë ka shumë këngë hite në tregun muzikor shqiptar dhe cilesohet si nje nga reperet me te mire.     

 ============

= Albumet = 

Viti

Albumi

2009 Pak Me Ndryshe (17 Këngë)
2010 Most Wanted (mixtape) (16 Këngë)
2011 Mixtape Living Your Dream (20 Këngë)
2012 Do You Remember Me (10 Këngë)
2013 The Leader (27 Këngë)