Bømlo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Bømlo (kthjellim).
Bømlo
—  komunë  
stema_figura
Pamje nga Bømlo
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Hordaland
Kryeqëndra Svortland
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Inge Reidar Kallevåg (H)
Statistika dhe Territori
Koordinatat Koordinatat:59°46′00″ Veri 5°13′00″ Lindje 59.766667° Veri 5.216667° Lindje59°46′00″ Veri 5°13′00″ Lindje 59.766667° Veri 5.216667° Lindje
Sipërfaqja 246 km2
Popullsia 11.085 banorë 2009
Dendësia 45,06 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Bømling
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1867
Vendndodhja
Svortland (Norvegjia)
Svortland
Bømlo – harta_foto
www.bomlo.kommune.no

Bømlo është një komunëqarkun Hordaland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 246 km² dhe popullsi 11085 banorë[1].

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

Projekte të tjera[redakto | redakto tekstin burimor]

  •  Commons: Bømlo – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]