Osterøy

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Osterøy (kthjellim).
Osterøy
—  komunë  
stema_figura
Pamje nga Osterøy
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Hordaland
Kryeqëndra Lonevåg
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Kari Foseid Aakre (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat Koordinatat:60°31′00″ Veri 5°32′00″ Lindje 60.516667° Veri 5.533333° Lindje60°31′00″ Veri 5°32′00″ Lindje 60.516667° Veri 5.533333° Lindje
Sipërfaqja 275 km2
Popullsia 7.305 banorë 2008
Dendësia 26,56 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Ostring
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1633
Vendndodhja
Lonevåg (Norvegjia)
Lonevåg
Osterøy – harta_foto
www.osteroy.kommune.no

Osterøy është një komunëqarkun Hordaland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 275 km² dhe popullsi 7305 banorë[1].

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

Projekte të tjera[redakto | redakto tekstin burimor]

  •  Commons: Osterøy – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]