Bajaziti i II

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Sulltan Bajaziti i II

Bajaziti i II u lindë në vitin 1447 dhe jetoi gjer në vitin 1512. Sulltan i Perandorisë Osmane ishte prej vitit 1481 gjer me 1512. Për shkakë se ishte fetarë i madh njihet edhe me emrin Bajaziti i Shenjtë.

Marrja e fronit/Sundimi[redakto | redakto tekstin burimor]

Arritjet e tij[redakto | redakto tekstin burimor]