Baltimore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Baltimor
Baltimore
Qytet
noform
Pamje të ndryshme nga Baltimor
Flamuri_figura
Vendndodhja
Baltimor (SHBA)
Baltimor
Vendodhja e Baltimorit në SHBA

Baltimor (Merilënd)
Baltimor
Vendodhja e Baltimorit në Merilënd
Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Maryland
Qarku Qytet i pavarur
Kryetari i Bashkisë Stephanie C. Rawlings-Blake
Statistika dhe Transporti
Lartësia 10 m (m.n.d.)
Themelimi 1729
Sipërfaqja 238.4 km2
Zona Kohore UTC-5
Verore UTC-4
Prefiksi 410, 443
Aeroporti Aeroporti Ndërkombëtar Baltimore-Washington Thurgood Marshall
Koordinatat 39° 17′ 0″ Veri

76° 37′ 0″ Perëndim

Demografia
Popullsia (2012) 621.342 banorë
Dendësia 2.962,6 banorë/km2
Faqja Zyrtare www.baltimorecity.gov


Baltimore është qyteti më i madh i shtetit MerilëndSHBA-së. Baltimore është qytet i pavarur.

Qendra e Batimorit