Dardha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Dardha
noform
Dardha Evropiane
Klasifikimi Shkencor
Mbretëria Bimë
Ndarja Magnoliophyta
Klasa Magnoliopsida
Rendi Rosales
Familja Rosaceae
Gjinia Pyrus
Lloji Rreth 30 lloje


Dardha (latinisht: Pyrus) është bimë drunore nga familja Rosaceae, frutat e së cilës përdorën për ushqim. Lloje të kësaj bime rriten në pjesë të ndryshme të Evropës, Azisë dhe Afrikës. Trungu i saj arrin lartësi mesatare 10-17 m, është gjethërënëse, me gjethe të thjeshta dhe të vendosura në mënyrë jo simetrike (2-12 cm).

Fruti dradha është pemë e lëngshme dhe e ëmbël me përbërje pak të kokrriztë. Sipas disa të dhënave kultivimi i dardhës daton që para 3000 vitesh. Supozohet se më këtë frut janë freskuar njerëzit që në epokën e gurit. Në Odise Homeri dardhën e karakterizon si „dhuratë nga Zoti“, kurse në kohën e mbretit freng Luigji i kanë qenë simbol të luksit.

dardha jeton rreth 300 vjet.

Aftësitë kuruese të dardhës[redakto | redakto tekstin burimor]

Dardha Evropiane
Dardha Evropiane
Dardha Evropiane
Dardha Evropiane

Aftësitë kuruese të dardhës janë:

  1. Lëngu i dardhës ndihmon qetësimin e fytit të irrituar nga kolla.
  2. Është mjaft e njohur për vetitë e saj zbutëse dhe qetësuese, sidomos kundër djegieve të stomakut, dispepsisë, gastriteve, koliteve dhe problemeve të zorrës së trashë.
  3. Dardha përmban një substancë të quajtur piktinë, e cila qetëson zorrën e trashë në raste dierreje apo kapsllëku.
  4. Luan rol në uljen e kolisterinës në gjak.
  5. Vetitë e saj diuretike ndihmojnë në jashtëqitjen e shpejtë të toksinave nga organizmi, duke rritur edhe prodhimin e acidit urik, çka ndihmon në personat me artrit urik.
  6. Vetitë e saj pastruese ndihmojnë në uljen e dhimbjeve të kyçeve.
  7. Dardha përmban elementin bor, i cili ndihmon në mbrojtjen e organizmit nga osteoporoza.

Llojet e dardhave[redakto | redakto tekstin burimor]

Llojet e dardhave janë:

Dardha Evropiane[redakto | redakto tekstin burimor]

Dardha Mesdhetare[redakto | redakto tekstin burimor]

Dardha të Azisë së mesme[redakto | redakto tekstin burimor]

Dardha të lindjes së largët[redakto | redakto tekstin burimor]

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Commons-logo.svg         Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Pear