Domatja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
;"|Domateja
Bright red tomato and cross section02.jpg
;" | Klasifikimi shkencor
Mbretëria: Plantae
(pa klasifikuar): Angiosperms
(pa klasifikuar): Eudicots
Rendi: Solanales
Familja: Solanaceae
Gjinia: Solanum
Speciet: S. lycopersicum
Emri binominal
Solanum lycopersicum
L.
Sinonimet

Lycopersicon lycopersicum
Lycopersicon esculentum

Domatja është një bimë barishtore e cila përdoret për tu ushqyer duke e bërë gjellë, sallatë etj.Pervece se është e shijshme,domatja ka dhe disa element shume te nevojshem per organizmin e njeriut ,permendim ketukarotenin,vitaminen C,vitaminen A,antocianin likopenin.Likopeni gjendet me shumice te domatja dhe është nje element natyral me veti shume te forta antioksiduese.Likopeni është nje mbrojtes shume i mire kunder rrezeve UV.Nga nje studim i bere është zbuluar se likopeni mbron ndaj kancerit te prostates.Njerezit qe konsumojne te pakten 2 here ne jave domate jane me pak te ekspozuar ndaj semundeve kanceroze,permendim ketu :kancerin e mushkerive,te prostates.te gjirit,te melcise,te zorres se trash.Eshte e keshillueshme qe domatja te konsumohet e fresket,pasi vlerat ushqyese jane ne perqindje me te larte.Lengu i fresket i domates mund te perdoret dhe kunder semundjve inflamatore te lukthit. Domatja e fresket, ndihmon ne riperteritjen e qelizave te lekures dhe jo rralle here perdoret nga femrat ,si nje produkt kozmetike


Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Domatja është vendase në zonën e Amerikës Jugore qendrore dhe pjesën jugore të Amerikës së Veriut, zonë sot midis vendeve të Meksikës dhe Peruse. Azeket e quajten atë xitomatl, termi treguar tomat fruta të ndryshme të ngjashme me njëra-tjetrën, zakonisht lëng. Salca e domateve u bë një pjesë integrale e kuzhinë Azteke. Disa thonë se ishte një domate përforcuese, kjo do të jetë arsyeja pse frëngjisht një herë e përshkroi atë si pomme d'amour, "mollë e dashurisë. Është thënë se pas futjes se saj në Evropë zyra e Sir Walter Raleigh kishte dhene pjeset e këtij plani për të realizuar në pallatin e Mbretëreshës Elizabeth, pagëzuar si mollë e dashurisë (mollë dashurie). Data e mbërritjes së tij në Evropë është e vitit 1540, kur spanjoll Hernán Cortés u kthye në shtëpi dhe e çuan mostrave, por kultivimin dhe shpërndarjen e saj ka pritur deri gjysmën e dytë të shekullit të shtatëmbëdhjetë.[1]

Klasifikimi botanik[redakto | redakto tekstin burimor]

 Commons: Domatja – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale


  1. ^ http://www.flavourfresh.com/historyoftomatoes.htm