Ebro

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Ebroja në Zaragozë

Ebroja (spanjisht dhe portugalisht Ebro; katalanisht Ebre, nga latinishtja Iberus, ndoshta e marrë nga gjuha baske ibar, çfarë domethënë "luginë, luginë lumi") është një lum i gjatë në verilindje të Spanjës. Me rreth 925 kilometra ai është lumi i dytë sipas gjatësisë në gadishullin Pirinej (pas lumit Tajo). Zona ujëmbledhëse numëron 83.093 kilometra katrorë. Qyteti më i madh gjatë lumit është ZaragozaAragoni.

Ebroja rrjedhë në Detin Mesdhe në mes të qyteteve të Barcelonës dhe Valenciës.

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

  •  Commons: Ebro – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale
  • The River Ebro (anglisht), e kërkuar për herë të fundit më 1 maj 2012