Edona Llalloshi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Edona LLalloshi lindi në Prishtinë, Kosovë25 Korrik1977. Është fëmiu i pare i Familjes Llalloshi dhe ka dy motra, Aida dhe Fjolla Llalloshi si dhe vëllaun Milotin. Ai ka lindur me 2 Prill 1981, është e shkolluar muzikalisht ne muzikën klasike-drejtimi violine, qe veprojnë ne Kosove. Ne shkollën e muzikës, ne moshën 6 vjeçare, profesoresha e saj e pianos Ana Gjini, vëren talentin e saj për këndim dhe natyrën gazmore. E drejton ne Korin e Fëmijëve te Radio Prishtinës (si quhej ne atë kohe), ku Adelina pranohet menjëherë nga komisioni dhe i besohet një kënge për ta interpretuar ne festivalin e vetëm dhe me prestigjioz te asaj kohe henja e saj e horoskopit është Luani. Hobi i saj është Muzika dhe sidomos ajo e lehte dhe klasike. Këngëtarja qe i pëlqen me shume është Celine Dion, ndërsa nga aktoret pëlqen Sharon Stone dhe Julia Roberts. Shkrimtari i saj i preferuar është Ismail Kadare. Për te Prishtina ngelet qyteti me i dashur. Stina me e bukur për te mbetet Pranvera, ndërsa e nervozojnë shume Thashethemet. E njohur për modestinë e saj, veshjen jo ekstravagante dhe muzikën e bukur qe kultivon, këngëtarja Edona Llalloshi, ne një interviste te shkurtër prej 60 sekondash për emisionin "Prive" ka zbuluar disa gjera interesante për veten.

Siç dihet, ajo është nene e një vajze te bukur me emrin Doa, dhe pikërisht ajo është gjeja me e mire ne jetën e saj. Është besimtare e madhe ne zot dhe nuk pëlqen as dyfytyrësinë e as egoizmin. E sakte sa i përket kohës, urren tek vetja vesin e pastërtisë gjersa shume pak kohe kalon duke u rregulluar para pasqyrës. Ka kaluar pak kohe qe kur këngëtarja Edona Llalloshi lansoi ne treg këngën dhe videoklipin e ri, te quajtur “E vërtete” e cila kënge u mirëprit mjafte shume ne publik. Mirëpo nuk ka mbetur me kaq, Edona na bene te ditur se ka nisur punën edhe për disa kënge e klipe te reja, te cilat do ti lansoj gjate periudhës se verës.

“Jam ne përgatitje te disa projekteve te reja te cilat besoj se do te pëlqehen ne publik. Uroj qe edhe këtë sezon vere ta kaloj sa me mire me adhuruesit e mi kudo qe janë brenda dhe jashtë vendit”, ka thëne ajo për “Zëri".

Videoklipet e fundit Edona i ka përgatitur me produksionin “Emf Creative”, dhe po ashtu edhe ne te ardhmen planifikon qe videoklipet e reja ti realizoj po me këtë produksion. /kastriote bajrami/zeri/ Këngëtarja që vitin e kaluar u bë nënë, Edona Llalloshi, ka qenë të dielën në mbrëmje e ftuar përkrah bashkëshortit të saj, Gazmendit në “Vitin e Ri Artistik” që u organizua në Prishtinë. Ndoshta kanë dashur që të rrinë pak larg vajzës së tyre dhe të argëtohen me ata pak artistë që ishin mbledhur në këtë mbrëmje, por nuk e besojnë që mami Edona nuk e ka pasur mendjen te Doa e saj që e ka lënë vetëm.