Flamuri i Italisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Flamuri i Italisë

Flamuri i Italisë, i njohur në italisht si Il Tricolore është një flamur tringjyrësh me tri kolona të barabarta me ngjyrë të gjelbër, të bardhë dhe të kuqe, me ngjyrën e gjelbër nga ana e majtë. Etniteti i parë që ka përdorurflamurin Italian ka qenë Republika Cispadane1797, pasi që ushtria e Napoleonit hyri në Itali. Gjatë kësaj kohe u krijuan shumë republika të vogla të bazuara në modelin Jacobian, dhe thuajse të gjitha e përdorën tringjyrëshin francez por me ngjyra të tjera. Ngjyrat e zgjedhura nga Republika Cispadane ishin e kuqja dhe e bardha, ngjyrat nga Flamuri i Milanit, dhe e gjelbra e cila ishte ngjyra e uniformës së Lombardisë[1].

Shih dhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]

Burime[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ [1]