Gaborone

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
link= http://sq.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Sigurimii_i_cil%C3%ABsis%C3%AB9 Ky artikull është jo i plotë ose me cilësi të dobët. Mund të ndihmoni Wikipedian duke e përmirësuar!
Ky artikull duhet të përmirësuar në:  Pa referenca, Nuk ka përmbajtje të mjaftueshme--Liridon 8 gusht 2010 10:14 (CEST)

Gaborone është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i Botsuanës. Ai është njëkohësisht kryeqyteti administrativ i Distriktit Jug Lindor. Gaborone kishte një popullsi prej 191 mijë e 700 banorë në vitin 2006.