Gjatësia gjeografike

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Gjatësia gjeografike, ose longituda (lat. Longitude = gjatësia), është distanca e ndonjë vendi nga meridiani fillestar i Griniçit. Llogaritet nga 0°-360°, pra deri 180° në lindje dhe në perendim të Griniçit. Zakonisht shenohet me shkronjen greke lambda (λ).

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]