Gjergj Zheji

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Gjergj Zheji.jpg

Gjergj Zheji (1926-2010)- shkrimtari, përkthyesi, studiuesi i letërsisë dhe kulturës shqiptare. Ai ka dhënë një kontribut të madh në hartimin e shumë librave të antologjisë së letërsisë bashkëkohore shqiptare e më gjerë, deri te Leximi Letrar. Gjergj Zheji ndërroi jetë më 10 qershor 2010.

Botime[redakto | redakto tekstin burimor]

  • Muret e Krujës
  • Rusha
  • Pupagjeli dhe shoket e tij
  • Bazat e vargezimit shqiptar