Haapsalu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Haapsalu
Haapsalu
Qytet
noform
Vendndodhja
Haapsalu (Estonia)
Haapsalu
Administrimi
Shteti Flamuri Estonia
Qarku Qarku Läänemaa
Bashkia Haapsalu
Kryetari i Bashkisë Urmas Sukles
Statistika dhe Transporti
Themelimi 1279
Sipërfaqja 10.59 km2
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Prefiksi (+372)
Koordinatat 58° 56′ 22″ Veri

23° 32′ 27″ Lindje

Demografia
Popullsia 11618 banorë
Dendësia 779 banorë/km2
Faqja Zyrtare www.haapsalu.ee

Haapsalu është një qytet bregdetar në perëndim të Estonisë. Ndërtesë që të bie në sy në Haapsalu është kështjella e Haapsalusë, ndërtuar në kohën e Dioqezës së Ösel-Wiek. Haapsalu gjithashtuka dhe qendra shëruese, pasi balta që gjendet aty ka veti shëruese.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

U ndërtua në 1279-ën, si qendër e Dioqezës së Ösel-Wiek. Ishte qendra e minoritetit suedez në Estoni.

Popullsia[redakto | redakto tekstin burimor]

Gjeografia dhe klima[redakto | redakto tekstin burimor]

Foto[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]