Joliette

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Joliette (kthjellim).
Joliette
—  qytet  
Joliette (Kanadaja)
Joliette
Administrimi
Shteti Flag of Canada.svg Kanadaja
Provinca Kebek – stema Kebek
Ndarja statistikore Lanaudière
Statistika dhe Territori
Koordinatat Koordinatat:46°02′45″ Veri 73°26′18″ Perëndim 46.045833° Veri 73.438333° Perëndim46°02′45″ Veri 73°26′18″ Perëndim 46.045833° Veri 73.438333° Perëndim
Sipërfaqja 22,81 km2
Popullsia 19.044 banorë 2006
Dendësia 834,9 banorë/km2
Informacione të tjera
Themelimi 12 nëntor 1966
Zona Kohore UTC-5
www.ville.joliette.qc.ca/

Joliette është një qytetLanaudière, provinca Kebek, në Kanada. Qyteti ka një sipërfaqe 22.81 km² dhe popullsi 19044 banorë.[1]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

Projekte të tjera[redakto | redakto tekstin burimor]

  •  Commons: Joliette – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Stampa:Ndarja administrative në Kebek