Kalaja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Kalaja (ndyshe: fortesa) është objekt ndërtimorë i ndërtuar me gurë, strukturë mbrojtëse që u përhapë në tërë botë. Si në tërë botën ashtu edhe në vendet shqiptare kalatë janë ndërtuar si objekt mbrojtës nga armiku. Kalatë zakonisht janë vendosur në pozita gjeografike me numër të caktuar të hyrjes, depërtimit në to.

Definimi[redakto | redakto tekstin burimor]

Arkitektura dhe zhvillimi[redakto | redakto tekstin burimor]

Konstrukti[redakto | redakto tekstin burimor]

Efektet mbrojtëse[redakto | redakto tekstin burimor]

Struktura e brendshme[redakto | redakto tekstin burimor]

Arti[redakto | redakto tekstin burimor]

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Kalatë në Shqipëri[redakto | redakto tekstin burimor]

Elementet autoktone[redakto | redakto tekstin burimor]

Kalatë në Kosovë[redakto | redakto tekstin burimor]

Elementet autoktone[redakto | redakto tekstin burimor]

Kalatë Evropiane[redakto | redakto tekstin burimor]

Kalatë Botërore[redakto | redakto tekstin burimor]

Revival castles and the castle as a country house[redakto | redakto tekstin burimor]

Shih edhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Lista e listave të kalave.
Commons-logo.svg         Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Kala

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]