Kraljevica

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Kraljevica
—  Qytet  
Kraljevica (Kroacia)
Kraljevica
Administrimi
Shteti Kroacia Kroacia
Zhupania Primorje-Gorski Kotar
Statistika dhe Territori
Koordinatat Koordinatat:45°16′12″ Veri 14°34′12″ Lindje 45.27° Veri 14.57° Lindje45°16′12″ Veri 14°34′12″ Lindje 45.27° Veri 14.57° Lindje
Popullsia 2.787 banorë (2012[1])
Informacione të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1

Kraljevica (në Kroatisht ) është një qytet në zhupaninë Primorje-Gorski KotarKroaci.

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 2787 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 2797 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 2897 banorë. Popullsia ka ndryshuar me -0.36%[2].

Projekte të tjera[redakto | redakto tekstin burimor]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ Të dhëna nga www.world-gazetteer.com.

Stampa:Zhupania Primorje-Gorski Kotar