Lødingen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Lødingen (kthjellim).
Lødingen
—  komunë  
stema_figura
Pamje nga Lødingen
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Nord-Norge
Qarku Nordland
Kryeqëndra Lødingen
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Vibeke Tveit (V)
Statistika dhe Territori
Koordinatat Koordinatat:68°24′00″ Veri 15°34′00″ Lindje 68.4° Veri 15.566667° Lindje68°24′00″ Veri 15°34′00″ Lindje 68.4° Veri 15.566667° Lindje
Sipërfaqja 524 km2
Popullsia 2.386 banorë 2004
Dendësia 4,55 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Lødingsværing
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0926
Vendndodhja
Lødingen (Norvegjia)
Lødingen
Lødingen – harta_foto
www.lodingen.kommune.no

Lødingen është një komunëqarkun Nordland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 524 km² dhe popullsi 2386 banorë[1].

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

Projekte të tjera[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]