Livorno

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Livorno
Livorno
Qytet
noform
Pamje nga Livorno
Vendndodhja
Livorno (Itali)
Livorno
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Toskana
Provinca Livorno
Kryetari i Bashkisë Alessandro Cosimi (PD)
Statistika dhe Transporti
Vendasit Livornesi
Sipërfaqja 104,79 km2
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 57121-57128
Prefiksi 0586
Shenjti mbrojtës Shënjte Giulia nga Korsikë
Dita e shenjtit 22 Maj
Koordinatat 43° 33′ 0″ Veri

10° 19′ 0″ Lindje

Demografia
Popullsia (31-10-2013) 156 629 banorë
Dendësia 1 494,69 banorë/km2
Faqja Zyrtare www.comune.livornese.it


Livorno është një qytet në Itali, kryeqendër e provincës së Livornos.

Popullsia e Livornos në vitin 2013 ishte 160 mijë banorë.