Mesollonja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Mesollonjë
Qytet
noform
Vendndodhja
Mesollonjë (Greqia)
Mesollonjë
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Periferia Greqia Perëndimore
Prefektura
Kryetari i Bashkisë type:city_region:GR
Statistika dhe Transporti
Lartësia 0-9 m (m.n.d.)
Sipërfaqja 151.889 km2
Zona Kohore UTC+2
Prefiksi 26310
Koordinatat 38° 23′ 0″ Veri

21° 26′ 0″ Lindje

Demografia
Popullsia 18.121 banorë
Faqja Zyrtare www.messolonghi.gr


Mesollonjë ose Mesolongji (Greqisht Μεσολόγγι) është një qytet në Greqi. Mesollonja bën pjesë në njësinë Etolia-Akarnaniaperiferisë Greqia Perëndimore. Qyteti ka një popullsi prej 18.121 banorësh (regjistrimi 2001) dhe sipërfaqe 151.889 km². Mesollonja është kryeqëndra e periferisë Etolia-Akarnania dhe është qyteti i tretë i madh në të.