Periferitë e Greqisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Periferia (Greqisht: περιφέρειες) ose "rajoni" në shqip, janë ndarjet zyrtare rajonale administrative të Greqisë, krijuar në vitin 1987. Ka gjithësej 13 periferi (nëntë në kontinent dhe katër në grupe ishujsh), të cilat deri në vitin 2010 ndaheshin më tej në 54 prefekturat. Sistemi i prefekturave nuk aplikohet më sot.

Periferitë e Greqisë[redakto | redakto tekstin burimor]

 1. Atika
 2. Greqia Qendrore
 3. Maqedonia Qendrore
 4. Kreta
 5. Maqedonia Lindore dhe Thrakia
 6. Epiri
 7. Ishujt e Jonit
 8. Egjeu Verior
 9. Peloponezi
 10. Egjeu Jugor
 11. Thesalia
 12. Greqia Perëndimore
 13. Maqedonia Perëndimore
Mappa delle Periferie greche


Këto janë shtatë Dioqezat (διοικήσεις) të kijuara me hyrjen në fuqi të ligjit 3852/2010 (Piano Kallikratis):

Dioqezat e Greqisë


 Commons: Peripheries of Greece – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale