Janina

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko


Janinë
Vendndodhja
Qendra e qytetit
Statistika
Popullsia
-dendësia
70 203 banorë
1 480 banorë/km²
Sipërfaqja 47 440 km²
Administrata
Shteti Greqia
Qarku Epiri
Adresa e kuvendit
Kodi postal 45x xx
Prefiksi telefonik
Faqe zyrtare Web faqja
Politika
Kryetar
Partia udhëheqëse

Janinë, (Greqisht: Ιωάννινα/Ioánnina, në gjuhën e folur edhe Γιάννενα ose Γιάννινα; Turqisht: Yanya; Vllahisht: Ianina ose Enine) është kryeqyteti i rajoniti. Numri i banorevë është dikund nga 70.000. Qendra ka shumë ndertesa nga kohës osmane.

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Janina është në një lartësi prej 480 m mbi nivelin e detit dhe ky qytet gjendet direkt të Liqeni e Pamvotidës. Distanca nga qytetet e mëdha: 100 km prej Gumenicës, që gjendet në perendim të Janinës.

Pak histori[redakto | redakto tekstin burimor]

Në vitin 1430, qyteti Janina u dorëzua paqësisht Perandorisë Osmane. Komandanti Sinan Pasha, pastaj garantuar popujve lokale të drejtat, përfitimet dhe mbrojtjen e pronës së kishave në një dokument me shkrim. Në vitin 1611, Dionisi Filozofi (ose Skilosofos) dhe ish - Peshkopi i Larisës, udhëhoqi një kryengritje të gjerë bazuar në rajonin, kundër Perandorisë Osmane. Kryengritja u shtyp nga komandanti i Janinës, Asllan Pasha, i cili ishte jeniçer me origjinë greke. Konkluzion i kësaj kryengritje ishte heqjen e privilegjeve të qytetit. Kisha e Shën Gjon Pagëzuesit u shkatërrua dhe u shndërrua si një xhami quajtur Xhamia e Asllan Pashës. Kjo xhami u ndërtuar në vitin 1618 (Xhamia e Aslanit, sot muzeu në kështjellë), ishte kushtuar Asllan Pashës, kush e mundi kryengritjen të Dionisit. Pas kësaj kohe, Perandoria Osmane vendosi familjet turke dhe Hebrenj në qytet. Ndërsa populli shpronësuar i qytetit, themeluan për herë të parë, vendbanime të reja jashtë kështjellës. Gjithashtu, Xhamia e Fetihut dhe Xhamia e Asllan Pashës (e cila është një muze të etnografisë tani) janë gjetur në këtë vend. Ndërsa minarja e xhamisë së Veli Pashës ka shembur. Në vitin 1913, Perandoria Osmane e humbi Janinën, kur ushtria greke e pushtuan qytetin. Shumë Shqiptarë (sidomos ata nga Çamëria) vdiqën duke mbrojtur qytetin nga pushtimi grek. Janina, është e njohur si qytet më të rëndësishëm i Greqisë në anën veri-perëndimore.

Shkolla

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Sipas statistikave të Perandorisë Osmane, rajoni i Janinës kishte një popullsi prej 40.000 Turq (Myslimanë Shqiptarë) dhe 30.000 grek(Grekë Ortodoske dhe Shqiptarë Ortodokse).

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Politika[redakto | redakto tekstin burimor]

Shiko edhe këtu[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

 Commons: Ioannina – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale