Konica

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Konicë, (Greqisht: Κόνιτσα/Kónitsa; Vllahisht: Conița), është një qytezë në Greqi pranë kufirit me Shqipërinë. Konica është vendlindja e Faik Konicës. Para 1923-ës banohej nga një shumicë Shqiptarësh, të cilët u shpërngulën me dhunë gjatë Luftës së Parë Botërore dhe shtëpitë e fundit të Shqiptarëve u dogjën të gjitha gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

[1]