Epiri (periferia)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Periferia e Epirit (greqisht: Ήπειρος, Ípeiros) është një nga trembëdhjetë rajonet administrativeGreqisë. Kufizohet në lindje me rajonin e Maqedonisë Perëndimore, në jug me Greqinë Perëndimore, në perëndim me detin Jon dhe ishujt e Jonit, në veri nga Shqipëria. Periferia ka sipërfaqe 9.200 km² dhe është pjesë e rajonit historik më të gjerë, Epirit.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Epiri.

Periferia e Epirit ka qenë populluar nga fise ilire ku më kryesore janë Molosët, Thesprotët dhe Kaonët.

Ndarja administrative[redakto | redakto tekstin burimor]

Ndarja administrative e rajonit të Epirit në komuna. Me të verdhë paraqitet Thesprotia, me të kuqe, Janina, me blu, Preveza dhe me jeshile, Arta

Periferia e Epirit është e ndarë në katër njësi rajonale (më parë të njohura si prefektura, nomoi), të cilat ndahen më tej në komuna (dimoi). Njësitë rajonale janë: Thesprotia, Janina, Arta dhe Preveza.

Prefektura Popullsia Vendbanime Komuna
Arta 78.134 11 Arta, Georgios Karaiskakis, Kendrika Tzoumerka, Nikolaos Skoufas
Janina 170.239 24 Dodona, Janina, Konica, Metsovo, Pogoni, Voria Tzoumerka, Zagoria, Zitsa
Preveza 59.356 9 Parga, Preveza, Ziros
Thesprotia 46.091 7 Filati, Gumenica, Suli

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Shiko edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]