Mount Kisco

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Mount Kisco, New York City

Mount Kisco është një komunitet që është një fshat dhe një qytet në Wetchester Contry, New York, Shtetet e Bashkuara. Qyteti i Malit Kisco është brenda kufijve të fshatit. Popullsia ishte 10.887 në regjistrimin e 2010-ës.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Mount Kisco në muajin Tetor 2013

Mali i Mount Kiscos është themeluar në vitin 1875 dhe ishte pjerësisht në qytetet e Bedford dhe Kalaja e Re. Në vitin 1978, fshati kishte zgjedhur për t'u bërë një qytet në të drejtën e vet dhe u bashkua me disa fshatra në shtetin që kanë bërë një zgjedhje të tillë.

Mount Kisco Kompleksi i komunës është shtuar në Regjistrimin Kombëtar i Placës Historike në vitin 1997. Merestead, varrezat e Shën Markut, dhe Metodist kisha e Bashkuar dhe famullitarit janë të listuar gjithashtu.

Gjeografia dhe Klima[redakto | redakto tekstin burimor]

Sipas Zyrës së regjistrimit të Shtetet e Bashkuara të Amerikës, fshati ka një sipërfaqe totale prej 3.1 kilometra katrorë (8.1), gjithë atë të tokës.

Mount Kisco shtrihet brenda zonës së lagësht klimës kontinentale, duke përjetuar katër sezonët e dallueshme. Dimri është i ftohtë vera është e ngrohtë e lagësht dhe pranverë janë të ftohtë dhe të butë.

Njerëz të Famshëm[redakto | redakto tekstin burimor]

Christopher Reeve lindi më 25 Shtator 1952New York dhe vdiq më 10 Tetor 2004Mount Kisco, New York City SHBA.