Nashville

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Nashvill
Nashville
Qytet
noform
Vendndodhja
Nashvill (SHBA)
Nashvill
Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Tennessee
Rrethi Davidson
Kryetari i Bashkisë Karl Dean
Statistika dhe Transporti
Lartësia 182 m (m.n.d.)
Themelimi 1779
Sipërfaqja 1.367 km2
Zona Kohore UTC-6
Verore UTC-5
Kodi Postal 37201-37250
Prefiksi 615
Koordinatat 36° 10′ 0″ Veri

86° 47′ 0″ Perëndim

Demografia
Popullsia (2010) 626.681 banorë
Dendësia 460 banorë/km2
Faqja Zyrtare www.nashville.govNashville është kryeqyteti i shtetit TennesseeShBA-së.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Pamje nga Nashvilli

Politika[redakto | redakto tekstin burimor]

Shiko edhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Persona të njohur nga Nashvilli[redakto | redakto tekstin burimor]