Portal:ShBA

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko


redakto 
Portali ShBA Intro
Falmuri

Portal.svg Mirë se erdhet në portalin Shteteve të Bashkuara në Wikipedia!


Kjo faqe duhet të shërbejë si ndihmë për kërkimin dhe krijimin e artikujve nga dhe mbi Shtete e Bashkuara në Wikipedia.

redakto 
Artikulli i muajit
Barack Obama (2008)

Barack Hussein Obama (lindi më 4 gusht 1961Honolulu, Hawai) është presidenti i 44-të i Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Barack Obama është fitues i çmimit Nobel për paqë në vitin 2009. Ai është presidenti i parë afro-amerikan.

Në vitin 2004 ai u zgjodh në Senatin amerikan për Illinois. Kandidaturën si president për fushatën e zgjedhjeve e shpalli më 10 shkurt 2007Springfield (Illinois). Më 3 qershor 2008 Obama arriti, sipas të dhënave të CNN, shumën e domosdoshme të votave per tu nominuar si kandidat për president, brenda partisë së tij, duke lënë pas në këtë mënyrë konkurrenten dhe senatoren amerikane, gruan e ish presidentit të ShBA Hillary Clinton. Me 27 gusht 2008 Barack Obama u ëmërua në mënyrë zyrtare nga të deleguarit e Partisë Demoktratike si kandidad për President. ...

redakto 
Fotografia e muajit
NYC Top of the Rock Pano.jpg

NYC Top of the Rock Pano
redakto 
A e dini se

...më 11 maj 1910, u shpall parku kombëtar Glacier në Alaskë, një prej thesareve më të çmuara të Shteteve të Bashkuara.

... Amerikanët Riçard Berd dhe Flojd Benet janë të parët të cilët fluturuan mbi Polin e Veriut më 9 maj të vitit 1926.

redakto 
ShBA Temat

Mali Reinier, perla e Vargmalit të Kaskadave
Parku Kombëtar Maunt Reinier, është një park popullor me aktivitete të shumta në të gjitha stinët e vitit. Madje ai është një park me synime miqësore për mjedisin dhe pikërisht që në vitin 2016, me rastin e 100 vjetorit të Shërbimit Kombëtar amerikan të Parqeve, të jetë pastruar plotësisht nga prania e dioksidit të karbonit. Alpinistët provojnë rezistencën e tyre me sfidat që paraqet ky mal tepër i madh dhe me mot të ashpër.

redakto 
Burime interneti
redakto 
?

Portal:ShBA/?

redakto 
Potale të ngjashme
redakto 
ShBA Lajme
redakto 
Biografi e zgjedhur

Jimmy Donal "Jimbo" Wales (është lindur më 7 gusht 1966Huntsville, Alabama,) është themelues dhe president i fondacionit Wikimedia, organizatë jo fitimprurese e cila përkujdeset për Wikipedinë dhe disa projekte tjera.

Wales gjithëashtu është htemelues i Wikia, e cila juridikisht nuk është e lidhur me Wikimedinë, në kuadër të sëcilës është themeluar projekti Wikicities.

redakto 
Artikuj të ri

Portal:ShBA/Artikuj të ri

redakto 
Citate

Rrugët e shtruara me ari më prisnin të i shtroja.

redakto 
ShBA Lista
Filma amerikanë
redakto 
Kategori

Portal:ShBA/Kategori

redakto 
WikiProjekte
redakto 
Artikuj që duhet përmirësuar

Portal:ShBA/Artikuj që duhet përmirësuar

redakto 
SubPortale

Portal:ShBA/SubPortale

Portale për shtetet
ShqipëriaKosovaSHBAGreqiaBullgari

Fresko kujtesën e serverit