Nice

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Nice
Emblema Vendndodhja
Qendra e qytetit
Statistika
Popullsia
-dendësia
banorë
banorë/km²
Sipërfaqja km²
Administrata
Shteti
Qarku
Adresa e kuvendit
Kodi postal
Prefiksi telefonik
Faqe zyrtare
Politika
Kryetar
Partia udhëheqëse


Nice (fran. Nice [ˈnis], ocit. Niça/Nissa) është një qytetFrancën Jugore, gjendet jo larg nga kufiri i Italisë mes Cannes dhe Monakos te Côte d'AzurDetin Mesdhe.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Politika[redakto | redakto tekstin burimor]

Panorama e qytetit[redakto | redakto tekstin burimor]


Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

 Commons: Nice – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale