Ontario

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Ontario (kthjellim).
Ontario
—  provincë  
Motoja (Latinisht) Ut incepit fidelis sic permanet
stema_figura Flag of Ontario.svg
Flamuri
Administrimi
Shteti Flag of Canada.svg Kanadaja
Kryeqëndra Toronto
Gjuha zyrtare Anglisht, (Frëngjisht njohur zyrtarisht nga gjykatat dhe ligjet)
Guvernatori David Onley zgjedhur më 5 shtator 2007
Statistika dhe Territori
Koordinatat Koordinatat:43°39′11.62″ Veri 79°22′59.44″ Perëndim 43.65323, -79.3831843°39′11.62″ Veri 79°22′59.44″ Perëndim 43.65323, -79.38318
Sipërfaqja 1.076.395 km2
Popullsia 12.986.857 banorë 2009 Canada's population estimates: Table 2 Quarterly demographic estimates. Statistics Canada. Vizituar në 27 Mars.
Dendësia 12,07 banorë/km2
Informacione të tjera
Themelimi 1 korrik 1867
Zona Kohore UTC-6, UTC-5
Kodi Postar K, L, M, N, P (prefiksi)
www.ontario.ca/

Ontario është një provincëKanada. Provinca ka një sipërfaqe 1076395 km² dhe popullsi 12986857 banorë[1] dhe është themeluar më 1 korrik 1867. Toronto është kryeqëndra e provincës. Ontario është provinca më e madhe për nga numri i banorëve në Kanada. Në aspektin politiko-ekonomik provinca paraqet Kanadanë Qendrore ndërsa në aspektin gjeografik karakterizohet si provincë e Kanadasë Lindore, bashkë me Kuebekun dhe provincat Atlantike.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

Projekte të tjera[redakto | redakto tekstin burimor]

  •  Commons: Ontario – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Stampa:Ndarja administrative në