Toronto

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
shtrirja gjeografike
Toronto - ON - Skyline bei Nacht.jpg

Toronto është qyteti më i madh i Kanadasë dhe kryeqyteti i provincës Ontario. Ndodhet buzë liqenit të Ontarios. Në Toronto banojnë 4.203.281 veta. 49% e njërzve në Toronto kanë lindur jashtë Kanadas. Në Toronto mundë të gjendet CN Tower, e cila kishte qënë kulla më a lartë në botë për më shumë se 30 vjet.