Puma

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Puma[1]
Cougar pounce.jpg
Klasifikimi shkencor
Mbretëria: Animalia
Filumi: Chordata
Klasa: Mammalia
Rendi: Carnivora
Familja: Felidae
Gjinia: Puma
Speciet: P. concolor
Emri binominal
Puma concolor
(Linnaeus, 1771)
Shtrirja e pumave
Shtrirja e pumave

Puma ose kuguari (Puma concolor), luani i malit, ose panteri, (emërtimi varet nga regjioni), është gjitar i familjes Felidae, jeton në Amerikën Jugore e Veriore. Kjo mace e madhe ka shtrirjen më të madhe[2] nga të gjithë gjitarët e egër në hemisferën perëndimore[3], duke u shtrirë nga YukonCanada deri në jug të AndesAmerikën Jugore. Është macja e dytë më e rëndë në dy kontinentet, pas jaguarit dhe e katërta më e rënda në botë së bashku me leopardin, pastaj tigri, luani dhe jaguari, megjithëse është ngushtë e lidhur me familjen e maceve të vogla.

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

[1]Gabim referencash: Etiketat <ref> ekzistojnë, por nuk u gjet etiketa <references/>