Puma

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

--109.69.5.22 19 Shkurt 2015 14:20 (CET){{Taxobox

==

| name = Puma[1] | image = Cougar pounce.jpg | regnum = Animalia | phylum = Chordata | classis = Mammalia | ordo = Carnivora | familia = Felidae | genus = Puma | species = P. concolor | binomial = Puma concolor | binomial_authority = (Linnaeus, 1771) | range_map = Puma range.png | range_map_caption = Shtrirja e pumave }}

Titulli[redakto | redakto tekstin burimor]

Puma ose kuguari (Puma concolor), luani i malit, ose panteri, (emërtimi varet nga regjioni), është gjitar i familjes Felidae, jeton në Amerikën Jugore e Veriore. Kjo mace e madhe ka shtrirjen më të madhe[2] nga të gjithë gjitarët e egër në hemisferën perëndimore[3], duke u shtrirë nga YukonCanada deri në jug të AndesAmerikën Jugore. Është macja e dytë më e rëndë në dy kontinentet, pas jaguarit dhe e katërta më e rënda në botë së bashku me leopardin, pastaj tigri, luani dhe jaguari, megjithëse është ngushtë e lidhur me familjen e maceve të vogla.eshte shume i shpejte gati800km per sekonde


Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

[1]


====

==

Titulli[redakto | redakto tekstin burimor]

[4] ==

  1. ^ Wozencraft, W. C.: Wilson, D. E., and Reeder, D. M. (eds) (Hrsg.): Mammal Species of the World, 3rd edition, S. 544–45, Johns Hopkins University Press 16 November 2005, ISBN 0-801-88221-4
  2. ^ Cat Specialist Group (2002). Puma concolor. 2006 IUCN Lista e Kuqe e Specieve të Kanosura. IUCN 2006. Freskuar më 11 May 2006. Database entry includes justification for why this species is near threatened
  3. ^ J. Agustin Iriarte, William L. Franklin, Warren E. Johnson, and Kent H. Redford (1990). "Biogeographic variation of food habits and body size of the America puma". Oecologia 85 (2): 185. doi:10.1007/BF00319400. Retrieved on 2007-04-04. 
  4. ^ ku ta di une