Rachel Corrie

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Rachel Corrie

Aliene Rachel Corrie lindi më 10 Prill 1979 dhe vdiq më 16 Mars 2003. Aktiviste e njohur amerikane dhe anëtarë i Lëvizjes Ndërkombëtare të Solidaritetit (International Solidarity Movement).

Ajo vdiq në Palestinë duke dalur përpara buldozerit Izraelit, që ishte duke e shkatërruar shtëpitë të Palestinezëve. U shtrydhë nga ana e Buldozerit Izraelit dhe vdiq.Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; emra të pavlefshëm, p.sh. shumë

Studioi artin në "Evergreen State College". Me insistimin e saj personale 3 vjet, ajo bëri vizita personave me të meta psikike. Qëllimi i saj ishte të bëhej shkrimtarë,artist dhe punëtorë për paqe. Me sulmin e SHBA'së kundër Irakut ajo deklaroi që pas këtij sulmit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Izraeli do të fillojë therje në Palestinë dhe si vëzhguese ndërkombëtare shkoi në GazaGabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; emra të pavlefshëm, p.sh. shumë. Rachel Corrie është përkujtuar me organizime të ndryshme në botë.

Për përkujtimin e Rachel Corrie në 12 Mars 2010 organizata "Free Gaza Movement" e dha anijës së tij emrin MV Rachel Corrie.[1]

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

[1]

  1. ^ http://en.wikipedia.org/wiki/Rachel_Corrie