Rendalen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Rendalen (kthjellim).
Rendalen
—  komunë  
stema_figura
Pamje nga Rendalen
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Hedmark
Kryeqëndra Bergset
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Norvald Illevold (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat Koordinatat:61°53′00″ Veri 11°04′00″ Lindje 61.883333° Veri 11.066667° Lindje61°53′00″ Veri 11°04′00″ Lindje 61.883333° Veri 11.066667° Lindje
Sipërfaqja 3.180 km2
Popullsia 2.146 banorë 2004
Dendësia 0,67 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Rendøl
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1539
Vendndodhja
Bergset (Norvegjia)
Bergset
www.rendalen.kommune.no

Rendalen është një komunëqarkun Hedmark, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 3180 km² dhe popullsi 2146 banorë[1].

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

Projekte të tjera[redakto | redakto tekstin burimor]

  •  Commons: Rendalen – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]