Revolucioni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Revolucioni i korrikut ose i njohur më mirë si Revolucioni Francez. 1830. Është bërë simbol i kryengritjes së popullit francez kundër monarkisë në përgjithësi. Liria prin popullin, pikturë nga Delakrua.

Revolucioni (lat. revolutio - ri/kthim, kthesë, rrotullim, përmbysje) në sociologji, është një ndryshim rrënjësor i dhunshëm ose paqësor i jetës politike, ekonomike, kulturore dhe shoqërore të një vendi, kombi. Disa revolucione madje mund të ndryshojnë edhe botën, si p.sh. revolucioni industrial, revolucioni tekniko - shkencor.

Revolucionet politiko-shoqërore[redakto | redakto tekstin burimor]

Revolucionet kulturore, intelektuale dhe filozofike[redakto | redakto tekstin burimor]

Revolucionet teknologjike[redakto | redakto tekstin burimor]

Këto revolucione çojnë në ndryshime në shoqëri, kulturë dhe filozofi.

Shiko edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]