Rruga e Qumështit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Galaktika Rruga e Qumështit
ESO-VLT-Laser-phot-33a-07 rsz.jpg
Një pamje e galaktikës në mbrëmje
Të dhënat e vëzhgimit
Lloji SBc
Diametri 100,000-120,000 vite dritë (30-37 kpc)[1]
Trashësia 1,000 vite dritë[1]
Numri i yjeve 300±100 bilion [2][3]
Ylli më i vjetër 13.2 bilion vjeçar[4]
Masa 1.0-1.512 M (2-342 kg) [5]
Largesa e Diellit nga qendra e galaktikës 27,200 ± 1,100 vite dritë[6]
Shiko edhe: Galaktika

Rruga e Qumështit është galaktika që përmban Sistemin tonë Diellor.[7][a]. Ky emër rrjedh nga pamja e saj në formën e një vije të hollë që shkëlqen dhe që ka një aspekt "qumeshtor". Rruga e Qumështit ka formën e një spiraleje me një diametër prej 100.000-120.000 vite dritë[1] dhe përmban rreth 200-400 bilion yje[1] si dhe 160 miliardë planete.[8]


Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

[1]


Gabim referencash: Etiketat <ref> ekzistojnë, por nuk u gjet etiketa <references/>