Solloturni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Solloturni
gjer: Solothurn, lat: Salodurum
Emblema Vendndodhja
Qendra e qytetit
Statistika
Popullsia
-dendësia
15.511 (2007) banorë
/km² banorë/km²
Sipërfaqja 6.29 km² km²
Administrata
Shteti Zvicër
Qarku Solloturni
Adresa e kuvendit Löwengasse 1 4500 Solothurn
Kodi postal 4500
Prefiksi telefonik
Faqe zyrtare {{{faqezyrtareekuvendit}}}
Politika
Kryetar Kurt Fluri
Partia udhëheqëse

Solloturni, (gjer: Solothurn, lat: Salodurum) është qytet në Zvicër, kryeqendër i kantonit me të njejtin emër.

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Qyteti ndodhet te lumi i Aare.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Solloturni u themelua nga romakët në vitet 14 - 37 pas erës sonë. U quajtë Salodurum. Sipas legjendave vendase Ursi dhe Viktori e kanë themeluar qytetin. Sipas atyre katedralja e qytetit quhet Ursus und Victor.

Në vitin 1481 Solloturni u anëtarësua në Konfederatën Zvicrane.

Në shekullin e 16. deri në shekullin e 18. Solloturni ishte qendër e ambasadorëve franceze në Zvicër. Mandej qytetin e quajnë Ambassadorenstadt ("Qyteti i ambasadorëve").

Në vitin 1819 u ndërtua banka e parë në qytetin e Solloturnit nga Regiobank.

Në vitin 1969 u ngrit lartë piceria e parë në qytet nga emigrantët italjanë. Një shenjë e imigrimit e qytetit nga jashtë-vendasit (italjanë, jugosllovenë, shqiptarë dhe turqi).

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Arsimi dhe kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Qyteti i ka këta shkolla:

  • Shkolla 6-vjeçare (gjer. Primarschule)
  • Shkolla e Kantonit (gjer. Kantonsschule)
  • Shkolla e Rrethit (gjer. Bezirksschule)
  • Shkolla për mësimet tregtare (gjer. Handelsschule)
  • Shkolla e lartë për mësimet pedagogjike (gjer. Pädagogische Fachhochschule)
  • Shkolla e sipërme (gjer. Oberschule)
  • Shkolla e dytë (gjer. Sekundarschule)
  • Shkolla private "Rudolf-Steiner" (gjer. Rudolf-Steiner-Schule)

Sporti[redakto | redakto tekstin burimor]

Ngjarjet[redakto | redakto tekstin burimor]

Transporti[redakto | redakto tekstin burimor]

Solloturni ka lidhje shumë të mira me Bernin, Biellin, Cyrihun dhe Bazellin.

Turizmi[redakto | redakto tekstin burimor]

Turizmi u zhvillua në vitet e fundit shumë shkëlqyeshëm.

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]