Winx club

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Stampa:Infobox television

"Winx Club" është një grup që përbehet nga 6 zana : Bloom, Stella, Flora, Musa, Tecna, Layla (Aisha) dhe së fundmi u shtua edhe Roxy. Bloom ka fuqinë e zjarrit të dragoit. Stella ka fuqinë e diellit dhe të hënës. Flora ka fuqinë e bimëve dhe luleve. Musa eshte zana e muzikës. Tecna eshte zana e teknologjisë. Layla, zana e fluideve dhe Roxy e kafshëve


Rolet[redakto | redakto tekstin burimor]

 • Bloom - Albana Aliu
 • Stella - Manjola Merlika
 • Flora - Eni Jani
 • Musa - Jorida Meta
 • Tecna - Sonja Laço
 • Layla - Rozina Prendi
 • Sky - Aldon Mare
 • Brandon - Albi Minarolli
 • Riven - Gertian Deçolli
 • Timmy - Ledio Topalli
 • Icy - Desantila Kristo
 • Darcy - Adriana Tolka
 • Stormy - Ariana Tafa
 • Faragonda - Violeta Trebicka
 • Griselda - Arnela Metushi
 • Griffin - Shegushe Bebeti
 • Palladium - Enkelejd Potka
 • Wizgiz - Romeo Çela
 • Mike - Grei Dailanaj
 • Vanessa - Fatma Haxhialiu
 • Mitzi - Suela Qoshja
 • Knut - Ervis Nika

Sezonet[redakto | redakto tekstin burimor]

Winx Club ka gjithsej 130 episode të përmbledhur në 5 sezone deri më tani. Secili nga sezonet ka nga një fuqi të re. Më 29 shtator 2013 do të fillojnë punimet lidhur me sezonin e gjashtë.

 • Sezoni i parë: Winx
 • Sezoni i dytë: Charmix
 • Sezoni i tretë: Enchantix
 • Sezoni i katërt: Believix
 • Sezoni i pestë: Harmonix dhe Sirenix

Sezoni i parë. Fuqia: Winx[redakto | redakto tekstin burimor]

Secila nga vajzat ka fuqi të thjeshta, veshje të thjeshta dhe krahë të vegjël. Bloom ka veshje bojeqielli dhe krahë të bardhë me bojëqielli. Stella ka veshje portokalli me krahëza bojëqielli dhe krahë gri me bojëqielli. Flora ka veshje rozë dhe krahë jeshile. Musa ka veshje të kuqe dhe me krahe bojeqielli. Tecna ka veshje lejla me krahe jeshile.

Sezoni i dytë. Fuqia: Charmix[redakto | redakto tekstin burimor]

Veshja dhe krahët janë si në sezonin e parë por shtohet një çantë e cila shton fuqitë. Shfaqet Layla me veshjen e saj jeshile dhe me krahë gri. Bloom ne versionin Charmix ka nje çantë zemër roze me push. Stella ka nje glob blu me të bardhë. Flora ka një trendafil të kuq me gjethe jeshile. Musa ka nje mbajtëse CD-sh. Tecna ka nje celular lejla me gurkal. Layla ka një shishe të vogël rozë.

Sezoni i tretë. Fuqia: Enchantix[redakto | redakto tekstin burimor]

Kanë veshje të mrekullueshme dhe krahe te mëdhenj. Bloom Stella e fitoi fuqinë duke u sakrifikuar per të atin, mbretin e Solarias, ajo i doli përpara kur ai do të vr5te1 nga një dragua. Flora e fitoi këtë fuqi duke u sakrifikuar për motrën e saj të vogël, Mielen, kur kjo e fundit ra në liqenin, Flora u hodh për ta shpëtuar dhe mbeti vetë brenda. Musa shpëtoi princeshën e planetit të saj Melodisë, Galatean kur ra zjarr ne bibliotekë. Tecna e fitoi fuqinë e saj duke u sakrifikuar per Androsin, qytetin e Laylës, ajo u fut në portalin e Omegës duke rrezikuar të qëndronte aty perjetë. Layla u sakrifikua duke mbetur e verber (pastaj u shërua nga Pluhuri i saj i Zanave) për të shpetuar mbretëreshën e sirenave. Pluhuri i Zanave është fuqia më e fuqishme e përdorur ndonjëherë, me aq sa thotë drejtoreshë Faragonda ajo mund të thyej çdo magji të errët si në rastin e Laylës.

Sezoni i Katërt. Fuqia: Believix[redakto | redakto tekstin burimor]

Kjo fuqi bazohet në besimin e njerëzve tek zanat. Sa më shumë që besojnë njerezit tek zanat aq më e madhe bëhet fuqia e zanave. Në këtë sezon shtohet edhe një zanë tjetër: Roxy e cila është zanë e kafshëve. Gjithashtu shfaqen edhe armiq të rinj të quajtur Magjistarët e rrethit të zi. Këtu bëjnë pjesë: Ogron, Anagan, Gantlos dhe Duman.

Sezoni i Pestë. Fuqia: Harmonix dhe Sirenix[redakto | redakto tekstin burimor]

Në sezonin e pestë rishfaqen Trixat bashkë me një armik të ri Tritannus.