Adem Demaçi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Adem Demaçi


Adem Demaçi u lindi më 26 shkurt 1936Prishtinë. Adem Demaçi ishte veprimtar për kauzën kombëtare në kohën e Jugosllavisë dhe luftonte për barazinë e Kosovës me Republikat e tjera të Jugosllavisë. Për angazhimin e tij politik, Adem Demaçi vuajti 28 vjet me radhë në burgjet e Jugosllavisë. Pasi u lirua ai menjëherë vazhdoi aktivitetin e tij politik. Ai quhet edhe Nelson Mandela i Evropës. Adem Demaçi udhëhoqi Këshillin për të Drejtat dhe Liritë e Njeriut (KMDLNJ) nga 1990 deri 1995.

Në vitin 1991 u nderua nga Parlamenti Evropian me Çmimin Saharov. Gjatë periudhës 1998/1999, kur mbaheshin takimet në Rambouillet për të ardhmen e Kosovës, ai ishte zëdhënës politik i UÇK-së.[1]

Shpjegim
Ky artikull sipas rregullores mbi shkronjat ë, Ë, Ç, ç, bie në kundërshtim me rregulloren e Wikipedisë në gjuhën shqipe, për këtë arsye nuk mund të merret si i saktë derisa të rregullohet.


Adem Demaçi - Rojtar i Popullit të tij[redakto | redakto tekstin burimor]

Adem Demaçi, është një personalitet te cilin mund ta shohim ne majat më të larta të aktiviteteve për çështjen kombëtare, e herë pas here, njerëz të caktuar të kuluareve të errëta qe vijnë nga shërbimet sekrete të armikut përpiqen që emrin e Demaçit ta heshtin për jete. Mirëpo, nuk ekziston asnjë mjet, asnjë force e asnjë metode, qe Adem Demaçin ta demoralizoje nga dashuria e madhe qe ai e ka për popullin e tij. Për gati 29 vjet, në burgjet e ish-Jugosllavisë, Adem Demaçi u prrallë me të gjitha të këqijat qe i vinin nga okupuesi e nga servilët e okupuesit për ta larguar nga rruga e tij e drejt madje qoftë edhe për një periudhe të shkurtër. Kurrë Adem Demaçin nuk do ta shohim te lodhur: as atëherë kur ndonjë nga “shokët” do ia kurdisi grackën, as atëherë kur njerëzit tanë do t’i dalin si dëshmuar qe ka vepruar “kundër shtetit dhe popullit”, as kur ndonjë matrapaz me titull shkencor do të shkruaje për ta njollosur Demaçin, as atëherë kur u krijuan institucionet e Kosovës të cilat do ta margjinalizonin figurën dhe personalitetin e Demaçit. Demaçi nuk do të demoralizohet as kur një Ministër i Kulturës në shtyp e quan spiunKëtu nevoitet citim[Cito burimet]. Jo. Demaçi është i pathyeshëm! Kurrë i demoralizuar! Madje Demaçi as qe hidhërohet me ata të çilet përpiqen ta njollosin. Kjo është një veti shume e rrallë, një veti që e kanë vetëm njerëzit e mëdhenj, vetëm njerëzit e mençur e te urtë.Këtu nevoitet citim[Cito burimet]

Filozofia e mendimit politik te Demaçit[redakto | redakto tekstin burimor]

Nuk është rastësi që Parlamenti Evropian e shpërblen me çmimin “Saharov” në vitin 1991.[Cito burimet] “Gjatë jetës në burgje, Adem Demaçin, nuk kanë mundur t’ia thyejnë shpirtin e lirisë. Ai vazhdonte ta ngrinte zërin për të denoncuar një realitet të tmerrshëm: shtypjen e mbi dy milion shqiptareve te Kosovës nga Serbia. Shprehja e fjalës së lirë është etapa e parë dhe e domosdoshme në rrugën e demokracisë. Pa shprehje te lire te fjalës, nuk ka dialog, pa dialog është vështire zbulojmë te veleten, dhe pa te vërtetën progresi është i pamundur” (Parl.Evropian me rastin e dhënies së çmimit Sakharov 1991 [Cito burimet] ) Filozofia e mendimeve politike te Adem Demaçit është shumë e thjeshtë dhe shumë e kuptueshme. Mendimet e tij politike nuk kanë nevoje te analizohen për ta kuptuar se çka ka dashur të thotë. Adem Demaçi nuk filozofon shumë për të kerkuar pak. Nuk flet pak për të thëne shumë.[Cito burimet] Flet vetëm atë që duhet thëne dhe atë me esencialen. Në fakt, ai nuk kërkon as shumë e as pak, por kërkon vetëm atë që popullit tonë i takon. Në deklaratat e tij kurrë nuk ishte demagog, që premton e nuk zbaton. Demaçi e flet atë që e mendon pa i llogaritur konsekuencat dhe pasojat qe mund t’i vijnë nga njerëzit primitive, qofshin nga tanët apo të palës se armikut. Andaj mendimet e Demaçit shpeshherë janë keqinterpretuar qëllimisht nga disa personalitete politike tona për të pasur pretekst dhe hapësire për veprime të tyre të ngushta e madje meskine. Çuditërisht, personalitetet politike evropiane e amerikane i citojnë mendimet politike te Adem Demaçit dhe i çmojnë si perla të filozofisë politike përmes të cilave Adem Demaçi lëne gjurme të pakontestueshme ne luftën e tij te çlirimit kombëtar. Mendimet e Demaçit janë aq të vlefshme e të çmueshme sa ato do të qëndrojnë dhe rezistojnë edhe në një ardhmëri shume te largët.[Cito burimet]

E çmon Evropa, në Kosovë margjinalizohet[redakto | redakto tekstin burimor]

Me marrjen e çmimit « Sakharov », Parlamenti Evropian Adem Demaçin e radhit ne piedestalin me te larte te personaliteteve boterore, gjurmet e te cileve do te mbesin perjetesisht ne historine e njerezimit . Paradoksale. Kur inteligjencia evropiane e çmon mendimin e Demaçit, ne Kosove Demaçi margjinalizohet. E pabesueshme dhe krejtesisht e tmerrshme. Njeriu qe çmohej si simbol i rezistences kombetare, sot injorohet. Njeriu nga i cili u inspiruan gjenerata e gjenerata se si duhet fituar lirine sot askujt nuk i sherben madje as atyre qe dikur u kishte sherbyer si model. E Adem Demaçit nuk i behet vone, se ai e ka objektivin e tij qe e din ku shkon dhe pse shkon. Adem Demaçi, asnjehere nuk e ka mbivleresuar luften e tij per ta nençmuar apo injoruar luften e atyre qe i a nisen para tij dhe pas tij. Ne deklaratat e tij flet me krenari per qendresen e poetit Fazli Grajçevcit, Kadri Kusarit apo te Rexhep Males. Jo, Adem Demaçi nuk harron ai i perkujton me lot e dhimbje te gjithe ata qe luftuan per liri para tij, me te e pas tij. Adem emaçi nuk krenohet me deklarata stereotipe se per t’u mburrur se çdo gje ka filluar me te e pa te nuk behet asgje. Jo, Adem Demaçi ka respekt edhe per njeriun e thjesht. Adem Demaçit i dhimbsen edhe ata qe ishin dhe jane ne rruge te gabuar, ata qe interesin personale i vejne mbi ato kombetare. Adem Demaçi nuk mburret per veprimtarine e tij, por ai ende lufton per vetedijsimin e shtreses politike qe te lirohen nga folklorizmi i tyre primitiv e te shnderrohen ne popull politik. Vetem ne keto momente Kosova do te behet Dardani, thote Demaçi ne nje interviste (2004).

Themelues i shkollës së romanit modern në Kosovë[redakto | redakto tekstin burimor]

Ne pamundesi per t’iu rikthyer politikes, ne pamundesi per t’i ndihmuar popullit te tij permes veprimtarise politike, Adem Demaçi do t’i rikthehet fjales se bukur artistike, si ne vitet e 50-ta, qe shquhej per tregimet e tij dhe pa asnje dyshim Demaçi do te mbetet si themelues i shkolles se romanit modern ne Kosove. Vetem ne krijimtarine artistike Adem Demaçi do te lundroje i qete e pa u penguar nga askush. Ne krijimtarine e tij artistike, do te futet thelle ne boten magjike te shkrimit qe lexuesit tone t’ia afroje pervojen e tij, vuajtjet dhe sakrificen jo vetem personale, por mbarekombetare. Kudo plaga e vuajtjeve kombetare Adem Demaçin do ta shoqeroje e ne prozen tij kjo do te verhet me se miri. Rikthimi ne krijimtari, Adem Demaçit do ia sjelle lumturine e humbur dhe prehjen shpirterore qe me ne fund askush nuk ka mundesi ta pengon. Me rikthimi ne letersi Adem Demaçi jep prova se lufta per çlrimin kombetar nuk duhet te ndalet dhe se ajo mund te zhvillohet ne shume drejtime. Adem Demaçi me punen e tij jo vetem letrare, por edhe politike, eshte futur ne faqet e historise dhe emri i tij do te skalitet me shkronja te arta deri ne perjetesi.

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

[1]

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]