Albert Bunjaku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Albert Bunjaku
Albert Bunjaku 2010.jpg
Bunjaku në stërvitje me 1. FC Nürnberg në 2010.
Të dhënat personale
Emri i plotë Albert Bunjaku
Data e lindjes 1983 Nëntor 29 (1984 vjeçar)
Vendi i lindjes Gjilan, RSF Jugosllavi
(tani Kosova)
Gjatësia 1.80
Pozita ne fushë Sulmues
Informacionet për klubin
Klubi aktual 1. FC Kaiserslautern
Numri 10
Karriera në rini r
1996–1998 FC Schlieren
1998–2000 Grasshopper Club Zürich
2000–2003 SC Young Fellows Juventus
Karriera profesioniste*
Vitet Klubi Ndesh. (Gls)
2003–2005 FC Schaffhausen 39 (3)
2006 SC Paderborn 07 10 (1)
2006–2009 FC Rot-Weiß Erfurt 74 (34)
2009–2012 1. FC Nürnberg 55 (14)
2012– 1. FC Kaiserslautern 30 (13)
Kombëtarja
2004–2006 Zvicra U–21 15 (7)
2009–2010 Zvicra 6 (0)
2014– Kosova 3 (2)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 25 Maj 2014.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 25 Maj 2014

Albert Bunjaku (lindur më 29 Nëntor 1983) është një futbollistë zvicerano-kosovar i cili luan me klubin gjerman 1. FC Kaiserslautern2.Bundesliga dhe me kombëtaren kosovare. Gjatë viteve 2009–2010 ai ka qënë lojtar i kombëtares zvicerane, duke e përfaqsuar atë në Kupën e Botës 2010 [1].

Biografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Albert Bunjaku në moshën tetëvjeçare, së bashku me nënën dhe dy vëllezërit e tij shkoi në Zvicër, ku i punonte i ati. Bunjaku karrierën e tij profesioniste e filloi në FC FC Schaffhausen në Challenge League në Ligën e Dytë të Zvicrës. Në stinorin 2003/2004, ai arriti të ngrihet në Ligën e Parë me këtë skuadër. Gjatë 18 muajve në vijim zhvilloi 39 ndeshje në Ligën e Parë të Zvicrës.

Në janar të vitit 2006, Bunjaku, 23 vjeç, merr hapin e guximshëm për të shkuar në Gjermani. Ai nga Schaffhausen kalon në radhët e SC Paderborn në Bundesligën e dytë gjermane. Por, angazhimi i tij në këtë skuadër zgjati vetëm gjashtë muaj. Ai nuk arriti depërtimin nën drejtimin e trajnerit të atëhershëm, Jos Luhukay.

Më 14 nëntor të këtij viti, Bunjaku debutoi në përfaqësuesen e Zvicrës, në ndeshjen miqësore kundër Norvegjisë. Në minutën e 46-të ai e zëvendësoi Eren Derdiyokun dhe pati një paraqitje mjaft të mirë.

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Hitzfeld: "Bunjaku ist ein Thema" (German). Sportal.ch (5 Nëntor 2009). Vizituar në 17 Qershor 2012.