Alex Ferguson

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Sir Alex Ferguson është menaxheri më i suksesshëm në botën e futbollit. Ai është menaxher i Mançester United që nga viti 1984 dhe me Mançester United ai ka fituar 11 herë Premier Ligën angleze 4 herë Carling Cup dhe 14 herë FA cup. Dy herë Uefa Champions League dhe ende vazhdon të jetë i suksesshëm në futboll me Manchester United është nje tranjer qe qdo ekip ka deshir ta ket ne radhet e veta. Ai gjithsej ka fituar 58 trofe me ekipin e Manchester United -n . Ai si futbollist kishte shenuar 171 gola ne 317 ndeshje.