Bajram Curri (qytet)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Bajram Curri
Bajram Curri
Bajram Curri (Shqipëria)
Bajram Curri
Bajram Curri (Shqipëria)

Koordinatat:42°21′00″ Veri 20°05′00″ Lindje 42.35° Veri 20.083333° Lindje

Të dhënat baze
Shteti Shqipëria
Qarku Qarku i Kukësit
Rrethi Rrethi i Tropojës
Targat e automjeteve BC
Kodi postar 8702 [1]
Prefiksi telefonik +355 (0) 213
Aeroporti Nënë Tereza km nga Bajram Curri
Faqja zyrtare
Politika
Kryetari Agron Demushi
Partia udhëheqëse Partia Demokratike
Zona kohore
Zakonisht ZKEQ (UTC+1)
Në verë OVEQ (UTC+2)
Pamje e qytetit

Bajram Curri është një qytet në verilindje të Shqipërisë dhe është qendër administrative e Rrethit të Tropojës. Në vitin 2001 qyteti ka pasur 6.561 banorë. Qyteti ka marrë emrin e heroit Bajram Curri.

Burimet[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Kodet postare të Shqipërisë