Jimi Hendrix

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Jimi Hendrix, (lexo:: Xhimi Hendriks) lindi më 27 nëntor të vitit 1942 dhe vdiq më 18 shtator të vitit 1970, ishte kitarist, këngëtar dhe shkrues amerikan tekstesh kënge për muzikën rok.

Jimi Hendrix 1967.png

Hendriks konsiderohet si kitaristi më i mirë në historinë e muzikës rok. Sukseset e para i arriti në ShBA, më vonë pati sukses edhe në Angli, pastaj erdhi fama në tërë botën duke filluar me koncertin e tij në vitin 1967 në Monterey Pop Festival. E zbuloi Chas Chandler, basisti i grupit The Animals .