Mehmedi i III

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Sulltan Mehmedi i III

Mehmedi i III u lindë me 26 maj 1566 dhe jetoi gjer më 22 dhjetor 1603. Sulltan ishte prej vitit 1959 gjer më 1603. Mehmedi i III ardhjen në pushtet e kishte planifikuar me shumë kujdes. Para pushtetit ai kishte vrarë 19 vëllezërit e tijë në mënyrë që të mos kishte konkurent tjetër për fron.Kjo sot duket tejet barbare por gjat kohës së Perandorisë Osmane ishte diçka teje tnormale. Çdo sulltan kujdesej që të linte një numër të konsiderueshëm pasardhsish në mënyrë që froni të sigurohej.

Të arriturat e tijë[redakto | redakto tekstin burimor]

Burimi i informatave[redakto | redakto tekstin burimor]

[1]