Ouagadougou

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Ouagadougou
Ouagadougou
Qytet
Njohur si Ouaga
noform
Pamje nga Ouagadougou
Vendndodhja
Ouagadougou (Burkina Faso)
Ouagadougou
Administrimi
Shteti Flamuri Burkina Faso
Rajoni Centre
Provinca Kadiogo
Kryetari i Bashkisë Casimir Marin Ilboudo
Statistika dhe Transporti
Lartësia 305 m (m.n.d.)
Sipërfaqja 219,3 km2
Zona Kohore UTC+1
Prefiksi 226 50
Koordinatat 12° 21′ 26″ Veri

-1° -32′ -7″ Lindje

Demografia
Popullsia 1.475.223 banorë
Dendësia 6,727 banorë/km2
Faqja Zyrtare www.mairie-ouaga.bf